Periyodik Kontrol Ölçümleri Nedir?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ gereğince, işyerlerinde işin yapılmasında kullanılan makine, alet, tesis ve tesisatın (iş ekipmanlarının) belli zaman aralıklarında ve yönetmelikçe belirlenen yöntemlere uygun olarak yetkili kuruluşlarca yapılan muayene, test ve ölçüm faaliyetlerine periyodik kontrol ya da periyodik muayene denilmektedir. İşveren, işyerinde kullanılacak iş ekipmanının yapılacak işe uygun olması ve bu ekipmanın çalışanlara sağlık ve güvenlik yönünden zarar vermemesi için gerekli tüm tedbirleri almalıdır.

Periyodik Kontrol Ölçümleri Nasıl Yapılır?

Yönetmeliğe göre elektrik tesisleri, kaldırma ekipmanları, kaldırma ve iletme makineleri, basınçlı kaplar, tezgahlar ve yangın sistemleri kontrol edilmelidir. 17 Haziran 2021 tarihinden itibaren, periyodik kontrol ve muayeneler yalnızca kalıcı Ekipnet numarasına sahip olan teknik öğretmenler, teknikerler ve konusunda uzman mühendisler tarafından yapılmalıdır.

Periyodik Kontrol Ölçümleri Nelerdir?

Basınçlı Kaplar ;  Kalorifer Kazanları, Kızgın Su Kazanları, Kızgın Yağ Kazanları, Buhar Kazanları, Otoklavlar, Boyler, Hava Tankları, Kompresörler, Hidroforlar ve Genleşme Tankı..

Kaldırma ve İletme Ekipmanları ; Vinçler, Caraskallar, Forklifler, Transpaletler, Yük Asansörleri, Platformlar, İskeleler, Sapanlar vb.

Tesisatlar ; Havalandırma Tesisatı, Klima Tesisatı, Yangın Tesisatı

İş Makineleri ; Sondaj Makineleri, Silindir Makineleri, Beton Dağıtıcı Makineleri, Kompresör Makineleri, Ekskavatörler Kırıcı, Delici İş Makineleri, Kazıcı, Yükleyici İş Makineleri ve Fore Kazık İşlemi Yapan Makineler

Makine ve Tezgahlar ; Mekanik Presler, Hidrolik Presler, Pnömatik Presler, Ağaç İşlemi Tezgahları, Freze Tezgahları, Soğuk Metal Tezgahları, Delme Makinaları, Giyotin Makasları, CNC İşleme Merkezleri, Torna Tezgahları, Şerit Testere (Ağaç işleme, gıda işleme makinaları),Hareketsiz Taşlama Makinaları vb.

Endüstriyel Raflar ve Kaplar ; Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolleri, Raf Kapasite Hesapları, Raf Periyodik Kontrolleri

KANUN NE DİYOR?

25 Nisan 2013 tarihinde yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin 7. maddesi, işyerindeki makine ve iş ekipmanlarının yetkilendirilmiş kuruluş ve kişilerce belirli aralıklarla test ve kontrolden geçirilmesi ve denetim raporlarının arşivlenmesi gerektiğini belirtir. Denetim raporları denetimi yapan kişiye bir sorumluluk yükler, böylece denetim yapmış ve denetim raporuna kullanılmasında sakınca yoktur yazarak imzalamış kişi işini layıkıyla yapar. Aksi takdirde daha sonra oluşacak bir kazada kontrolü yapan kişi sorumlular arasında yer alacaktır.